В даний час широке поширення одержали лакофарбові матеріали. Це речовини, що мають у своєму складі безліч компонентів. Застосовуються в якості захисного шару для запобігання різних поверхонь від впливу зовнішнього середовища і підвищення декоративних властивостей виробів.
Основою будівельного лаку є смолоподібні полімерні композиційні матеріали та рідкі багатокомпонентні розчинники. Такі речовини можуть створювати на поверхні тверду оболонку, без кольору або з певним відтінком. Це властивість лаку дають йому широку сферу для використання при проведенні будівельних і ремонтних робіт. Одне з важливих напрямків використання лакових покриттів – використання при проведенні реставраційних робіт. Застосовуючи подібні матеріали можна значно збільшити термін служби антикварного паркету та меблів.
Зазвичай лакофарбові матеріали застосовують на завершальних фазах проведення будівельних, ремонтних робіт або при завершенні реставрації. Візьмемо, наприклад, дерев'яні покриття. Їх можна опрацювати різними способами. Один з варіантів – обробка такої технічним матеріалом, як антисептик. Можна використовувати лакове покриття, яке додасть поверхні гладкість, зробить її більш рівною. А можливо просто пофарбувати дерев'яну поверхню. А самим оптимальним варіантом буде використання всіх перерахованих вище матеріалів спільно.
Хімічні технології у сучасному світі добре розвинені. З їх допомогою можна створювати широкий спектр лакофарбових і клейових матеріалів, рідин технічного призначення, які можна застосовувати в різних сферах діяльності. Докладно зупинятися на цих речовинах не будемо, поговоримо трохи про будівельних лаках.
Характеристика | Опис |
Зносостійкість |
Однією з пріоритетних завдань, які ми вирішуємо шляхом лакування виробу, є збільшення його міцності. Відповідно, склад, який наноситься на дерево, повинен ефективно протистояти зносу і іншим впливам. Сюди ж можна віднести стійкість до високих температур. Термостійкий лак для дерева використовується або там, де основа може піддаватися систематичному нагріванню, або там, де є ризик контакту з відкритим полум'ям. |
Зовнішній вигляд |
За цим критерієм лаки для обробки дерева умовно діляться на глянцеві, напівглянсові і матові. Перші дві групи забезпечують поверхні характерний блиск, а третя – максимально зберігає природну текстуру. |
Час висихання |
Традиційні склади відрізняються тривалим терміном полімеризації – від моменту нанесення до моменту, коли виробом можна користуватися, проходить до 30 годин. У той же час на сьогоднішній момент існують швидковисихаючі матеріали, для яких інструкція встановлює термін полімеризації, рівний 1-2 години. |
Токсичність |
Значна частина коштів, які використовуються для обробки дерев'яних поверхонь, включає в себе леткі розчинники, які відрізняються токсичністю і неприємним запахом. Ось чому при виконанні лакування своїми руками не варто забувати про засоби індивідуального захисту (окуляри, респіратори, рукавички), а також про вентиляції приміщення. У той же час при необхідності можна знайти нетоксичні лаки на водній основі, позбавлені неприємного запаху. |
Необхідність ґрунтовки |
Сумісність лаків для дерева з грунтами і підставами також дуже важлива. Для деяких складів попередня обробка не потрібна — їх називають самогрунтующими лаками. У той же час інші різновиди покриттів можна наносити тільки на попередньо загрунтоване дерево, інакше ступінь адгезії з підставою буде вкрай низькою. |
Цей вид лаків містить у своєму складі органічні розчинники і синтетичні алкідні смоли. ЛКМ добре протистоять дії води і вологи. З допомогою алкідних лаків можна отримати якісну високоміцну поверхню. Але не варто забувати, що дані матеріали токсичні, при роботі з ними необхідно дотримуватися правил безпеки. Інструмент для нанесення: розпилювач, кисть або валик.
Поверхня, пофарбована лаком, має привабливий, ошатний вигляд.
Існують види алкідних лаків: для робіт зовні або всередині приміщення, для універсальних робіт.
Недолік: тривалий (до 72 годин) час висихання лакованої поверхні. Для усунення цього недоліку і зменшення терміну висихання при виробництві використовують отверджувачі, тим самим знижуючи час сушіння до 24 годин.
Нітролаки широко затребувані вітчизняними споживачами в силу своєї дешевизни і майже «миттєвого» (до однієї години) періоду висихання. Ці переваги затьмарюють собою явні недоліки продукту:
- токсичність;
- необхідність застосування засобів для захисту дихальних шляхів;
- невисока вологостійкість;
- присутність запаху лаку забарвленому приміщенні.
Нітролаки мають підвищену стійкість до дії мінеральних масел, бензину. Але ця якість не актуально при використанні їх в житлових приміщеннях. Деякі виробники покращують вологостійкість за рахунок додавання до складу алкідних смол.
Треба зазначити, що цей вид лаків практично не використовується в розвинутих країнах з-за підвищеної токсичності.
Це продукція, що поєднує органічні розчинники, рослинні масла, синтетичні і природні смоли, в якості складових елементів.
Поверхня, пофарбована масляним лаком, прозора і тверда. Колір покриття після висихання залежить від виду зв'язувальних речовин, і може змінюватися від світлого жовтого до темного коричневого. Це дозволяє отримати багату палітру відтінків лакованої поверхні. Олійні лаки використовують для лакування дерев'яних виробів або для поліпшення вигляду поверхні, раніше обробленої масляними фарбами.
Час висихання варіює від декількох годин до доби. Швидкість сушіння залежить від вологості і температури навколишнього середовища.
Недолік матеріалу: низька стійкість до стирання, впливу миючих речовин.
Цей вид лаків містить у своєму складі кам'яновугільний або нафтовий бітум, розчинений в органічному розчиннику (найчастіше – уайт-спірит або його суміш з сольвентом або ксилолом). Бітумні лаки класифікують на: масляні, безмасляні (залежно від складу). Після нанесення олійного матеріалу формується нерозчинне і неплавкое покриття, а безмасляного – плавкое.
Серед основних властивостей даного виду лаків можна відзначити високу вологостійкість, здатність ефективно захищати металеві поверхні від корозії, чудові діелектричні характеристики. Але матеріали мають і деякі недоліки, наприклад, недостатньо висока світлостійкість (відноситься до безмасляным).
Застосовуються бітумні склади в будівництві, багатьох галузях промислового виробництва, але найбільш широко – в електротехніці: для захисту від корозії двигунів, деталей, вузлів електромашин.
Виготовлені на основі води - це екологічний лакофарбовий матеріал. Підтвердженням безпеки використання даного продукту є наявність на його упаковці престижного символу «Блакитний ангел».
Застосовують для фарбування: паркету, дерев'яних вікон; поверхонь з дерева, бетону, цегли. Окремий продукт даної серії - для покриття батарей опалення. Акрилатні водорозчинні лаки використовують в основному для обробки внутрішніх приміщень. Зовні будівель, споруд з такими матеріалами зазвичай не працюють.
Акрилові лаки, до складу яких входять органічні розчинники, отверджувачі та інші компоненти, можуть характеризуватися зовсім іншими властивостями, в порівнянні з водоемульсійними. Деякі акрилові ЛФМ широко використовують для фарбування залізничного транспорту, обладнання, кераміки, різних металів і, відповідно, можуть експлуатуватися на відкритому повітрі, зважаючи на високих антикорозійних властивостей, експлуатаційних характеристик.
Цей вид лаків має багато різновидів – для паркету, просочувальний, антикорозійний та ін. Виробники надають великий вибір продукції, де кожна одиниця лакофарбового матеріалу експлуатується для конкретної мети. При цьому весь спектр продукції відрізняється підвищеною міцністю, стійкістю до механічних і хімічних впливів, досить високою вартістю.
Епоксидна продукція застосовується для поверхонь різних типів.
Прикладом служать лаки, використовувані для покриття дерева безпосередньо в житлових приміщеннях. Ці лакофарбові матеріали здатні розкрити всю красу дерев'яної поверхні, підкреслити її декоративність. Але для предметів меблів з дерева, які піддаються інтенсивним механічним впливам, їх використовують.
Епоксидні лаки, що містять малу кількість шкідливих включень, мають високу вартість.
Матеріали, що утворюють захисні покриття з великим набором цінних властивостей, завдяки чому дуже затребувані на ринку ЛФМ. Даний вид лаку дозволяє після затвердіння одержувати покриття з високою зносостійкістю, твердістю, міцністю, стійкістю до впливу навколишнього середовища (підвищена вологість, вплив світла тощо), хорошою адгезією до підкладки, а також високими декоративними характеристиками.
Залежно від складу лакофарбового матеріалу, розрізняють кілька їх видів на основі поліуретану, які відрізняються за властивостями та призначенням. Поліуретанові склади, незважаючи на досить високу вартість, широко застосовуються як у промисловості (наприклад, обробка залізничних вагонів), так і в побуті (ЛКМ по деревині тощо).
Їх перевага: здатність надійного захисту лакованої поверхні від взаємодії з вологою і повітрям. Ці матеріали створені для фарбування плавучих засобів, тому вони добре протистоять дії ультрафіолету, перепадів температур. Використовуються для зовнішнього застосування. Обробка поверхонь всередині приміщення вельми сумнівна. Єдиним місцем у будинку, де застосування цих лакофарбових матеріалів виправдано, є дерев'яне банне приміщення.
Недоліком такого продукту є мала стійкість до стирання на горизонтальній поверхні. Зокрема, їх краще не експлуатувати для покриття підлоги.
Рубрика "Питання-відповідь"
1. Як покривати дерево лаком?
Відповідь: Наносити шар лаку можна пензлем, валиком, поролоновою губкою або фарбопультом (вибір інструменту залежить від об'єму і складності поверхні). Наноситься|лак|вздовж волокон, після обробки слід почекати певний час, якого достатньо буде для висихання шару.
2. Чи можна покривати лаком після олії для дерева?
Відповідь: Для того, щоб нанести масло або віск на раніше обробити лаком або фарбою дерев'яну поверхню - лак і фарбу доведеться ПОВНІСТТЮ видалити. Ці вимоги доведеться виконати, т.к. через тверду плівку лаку або масляну плівку, нехай навіть потріскану і частково відшаровується, неможливо буде рівномірно просочити і правильно нанести масло для дерева, а густіший віск.